Élelmiszeriparban tevékenykedő ügyfelünk azzal a kéréssel keresett meg minket, hogy külsős tervek alapján gyártsunk le 4 db nagyméretű portartályt. Külön oda kellett figyelni arra is, hogy az elkészült célgépek az élelmiszeripari szabályozásoknak megfeleljenek, emellett a tisztaság és a minőség is kiemelt szempont volt.
Egyfelől az tette trükkössé a kivitelezést, hogy mivel az elkészült portartályok egy már meglévő rendszerhez illeszkedtek, fontos volt, hogy a tartály kifolyó csonkjának volt magasságához igazítsunk mindent. Emellett gyártói szemszögből megközelítve az is kihívást jelentett, hogy nem saját tervekből dolgoztunk. Emiatt a kapott terveket át kellett nézni, hogy kivitelezhető-e a megálmodott terv. Abban az esetben, ha szükség volt rá, természetesen mi is javasoltunk módosításokat.
Ezekre a korrekciókra általában azért van szükség, mert egy tervezőmérnök nem biztos, hogy tudja, hogy milyen gyártási fázisok épülnek egymásra vagy mi az, ami egyáltalán kivitelezhető. Olyan finomságokra gondolunk itt például, mint az, hogy a szögvasat hogyan hegesztjük oda a lemezhez. Például, ha elkezdjük összehegeszteni a 2-es lemezvastagságot a 8-assal, akkor az áramerősség kapcsán okozhat érdekes helyzeteket, hiszen a 2-es lemezvastagságot felhevítő amper a 8-as lemezvastagság esetében még csak langyos sem lesz.
Ezen felül a megrendelőnek külön kérése volt, hogy mind a 4 portartály kimondottan szép legyen, tehát magas esztétikai elvárásoknak is meg kellett felelnünk. Ez azért tette trükkössé a helyzetet, mert a folyamatos hegesztések következtében az anyagban feszültség keletkezik, ezáltal torzul, illetve vetemedik a rozsdamentes lemez.
Ennek okán a tervekbe egy-két helyen belenyúltunk, például a tetőt is átvariáltuk, hogy ne kelljen több méternyi hegesztést végrehajtani rajta. Kihívás volt továbbá a tartály formája is, ugyanis bentről lefelé haladva egy négyzetalakú keresztmetszetből körkeresztmetszetbe szűkül a tartály palástja, viszont ezt a fajta átmenetet lemezből kialakítani meglehetősen bonyolult feladat. Továbbá a hegesztés után a portartály belsejét is le kellett csiszolni a megkövetelt felületi elvárásoknak megfelelően.
Egyrészt, hogy a fedelet átvariáltuk, hogy kevesebb hegesztés legyen szükség, ennek köszönhetően sikerült elérnünk, hogy 1 db lemezből hajlítsuk meg az egész fedelet. Emellett a tartálypalástot kivágattuk lézerrel és CNC élhajlítógépen szegmensekre bontva elkészítettük a tartály egyes elemeit, majd utána összeállítottuk, kihegesztettük őket. Itt különös figyelmet fordítottunk arra, hogy a hegesztési varratok minősége kiemelkedő legyen.
Ennek érdekében két hegesztőnk egymással szemben hegesztette végig a tartályt. A hegesztés után következett a csiszolás, majd a varratokat körbemaszkoltuk oly módon, hogy a durvább szemcséjű csiszolóanyaggal kezdtünk és innen haladtunk az egészen finom dörzsin keresztül a polírozásig. Így tudtuk elkészíteni a kívánt felületi érdességet a legmagasabb minőségben.
2024. júliusában zártuk sikeresen a projektet. Akadt egy-két apróság, amit javítunk kellett javítani, ezután teljesen elégedett volt az ügyfelünk, hiszen a kért határidőre, valamint az elvárt minőségben elkészült számára mind a 4 nagyméretű portartály.